Twitter Gplus RSS


Caietele Echinox sunt o revistă academică cu apariția bianuală în domeniul literaturii universale și comparate, dedicată cercetării imaginarului social, istoric, cultural, religios, literar și artistic

Editor: Phantasma. Centrul de cercetare a imaginarului, Facultatea de Litere

Publisher: Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca, Romania

Print: Megaprint, Cluj-Napoca, Romania

 

 

Prezentare generală  |  Arhiva  |  Call-uri  |  Peer-review

  

 

ISSN 1582-960X 
ROMANIA 
Apare din 2001 
2 numere pe an
Caietele Echinox sunt o revistă cu Peer-review

 

 

Domenii: Literatura; Literatura comparată; Cercetarea imaginarului
Publică articole în limbile: Engleză, Franceză
Rezumate și Cuvinte-cheie în Engleză

 

Revista achiziţionată online pe siteurile:

# Editura Mega, Cluj, Romania > http://edituramega.ro/domeniu/20-cahiers-de-lechinox
# Presses Universitaires De Valenciennes, France > http://www.pu-valenciennes.fr/echi-t.htm

 

Revistă academică acreditată de 
ISI Thomson – Reuters / Clarivate Analytics Link
ERIH+ (European Research Index for the Humanities) Link
CNCS, România, categoria B+ (pagina 7, nr. 143, cod 353) Link 1; Link 2
ANVUR Italia (Clasa A) Link
și indexată în
CEEOL (Central and Eastern European Online Library) Link
EBSCO Publishing (Pagina 9, pozitia 409) Link 
Central & Eastern European Academic Source
 Link
Humanities International Complete Link
Humanities Source Link
MLA International Bibliography Link
& FABULA Link

 

Director: Corin Braga ( Babes-Bolyai University, Cluj-Napoca, Romania ) 
Secretar general de redacție: Radu Toderici ( Babes-Bolyai University, Cluj-Napoca, Romania )
Redactor: Alex Văsieș ( Babes-Bolyai University, Cluj-Napoca, Romania )

 

Comitet științific:

Hugo Bauzá (Buenos Aires Academy, Argentina) - hfbauza@yahoo.com.ar
Paolo Bellini (Università degli Studi dell’Insubria, Italia) - paolo.bellini@uninsubria.it
Anna Caiozzo (Université de Paris VII, France) - a.caiozzo@free.fr
Paul Cornea (University of Bucharest, România) - plcornea@rdslink.ro
Arnaud Huftier (Université Les Valenciennes, France) - arnaud.huftier@univ-valenciennes.fr
Boris Lanin (Moscow Academy, Russian Federation) - borial2003@yahoo.com
Basarab Nicolescu (Romanian Academy) - nicol@club-internet.fr
Joël Thomas (Université de Perpignan, France) - jthomas@univ-perp.fr
Gisèle Vanhese (Università della Calabria, Italia) - gvanhese@libero.it
Philippe Walter (Université Stendhal – Grenoble 3, France) - philippe.walter2@wanadoo.fr
Jean-Jacques Wunenburger (Université Jean Moulin – Lyon 3, France) - jean-jacques.wunenburger@wanadoo.fr                 

 

Colectiv redacțional:     

Ştefan Borbély (Babes-Bolyai University, Cluj, Romania) - stefan.borbely@gmail.com
Ruxandra Cesereanu (Babes-Bolyai University, Cluj, Romania) - ruxCes@yahoo.com
Sanda Cordoş (Babes-Bolyai University, Cluj, Romania) - sandacordos@yahoo.fr
Laura T. Ilea (Babes-Bolyai University, Cluj, Romania) - airarle@yahoo.com
Ovidiu Pecican (Babes-Bolyai University, Cluj, Romania) - pecolino999@yahoo.com
Horea Poenar (Babes-Bolyai University, Cluj, Romania) - hflpoe@gmail.com
Doru Pop (Babes-Bolyai University, Cluj, Romania) - doruaurelpop@yahoo.com
Mihaela Ursa (Babes-Bolyai University, Cluj, Romania) - mihaela_ursa@yahoo.com

 

Adresa de contact: Facultatea de Litere, str. Horea 31, 400202 Cluj-Napoca, Romania 
Email: corinbraga@yahoo.com