Twitter Gplus RSS


Caietele Echinox sunt o revistă academică cu apariția bianuală în domeniul literaturii universale și comparate, dedicată cercetării imaginarului social, istoric, cultural, religios, literar și artistic

Editor: Phantasma. Centrul de cercetare a imaginarului, Facultatea de Litere

Publisher: Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca, Romania

Print: Megaprint, Cluj-Napoca, Romania

 

 

Prezentare generală  |  Arhiva  |  Call-uri  |  Peer-review

 

 

Peer-review:

- Peer review de domeniu (făcut de directorul revistei sau alt membru din stafful de conducere), care apreciază dacă articolul se încadrează în profilul general al revistei
- Peer review tematic (făcut de coordonatorul de numar), care urmăreşte încadrarea, relevanţa şi calitatea ştiinţifică a articolului în contextul temei numărului
- Peer review de limbă (engleza sau franceza), care verifică exprimarea şi calitatea limbii engleze sau franceze.

Decizia privind publicarea sau respingerea articolului va fi comunicata autorului intr-un interval de 2 luni de la inchiderea apelului.

 

Comitetul de lectura:

Paolo Bellini (Universita degli Studi dell’Insubria, Italia) - paolo.bellini@uninsubria.it
Stefan Borbely (Babes-Bolyai University, Cluj, Romania) - stefan.borbely@gmail.com
Anna Caiozzo (Université de Paris VII, France) - a.caiozzo@free.fr
Ruxandra Cesereanu (Babes-Bolyai University, Cluj, Romania) - ruxces@yahoo.com
Sanda Cordoş (Babes-Bolyai University, Cluj, Romania) - sandacordos@yahoo.fr
Arnaud Huftier (Université Les Valenciennes, France) - arnaud.huftier@univ-valenciennes.fr
Boris Lanin (Moscow Academy, Russian Federation) - borial2003@yahoo.com
Efstratia Oktapoda (Université de la Sorbonne, Paris, France) - efstratia.oktapoda@paris-sorbonne.fr
Ovidiu Pecican (Babes-Bolyai University, Cluj, Romania) - pecolino999@yahoo.com
Doru Pop (Babes-Bolyai University, Cluj, Romania) - doruaurelpop@yahoo.com
Mihaela Ursa (Babes-Bolyai University, Cluj, Romania) - mihaela_ursa@yahoo.com
Gisele Vanhese (Universita della Calabria, Italia) - gvanhese@libero.it
Philippe Walter (Université Stendhal – Grenoble 3, France) - philippe.walter2@wanadoo.fr
Jean-Jacques Wunenburger (Université Jean Moulin – Lyon 3, France)  - jean-jacques.wunenburger@wanadoo.fr

 

Revizia de limba

English : Carmen Borbély ( Babes-Bolyai University ) - carmenborbely@yahoo.com
French : Andreea Bugiac ( Babes-Bolyai University )  - a.hopartean@yahoo.com

 

Formular de evaluare